Vishay/BCcomponents SFR16S0003903JA500
SFR16S0003903JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003903JA500
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003903JA500.pdf
Availability of SFR16S0003903JA500
QUANTITY
SFR16S0003903JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003903JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003903JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003903JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003903JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003903JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003903JA500
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 28EDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 25A 5LFPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
POWER SUPPLY 1-60V 15A SWITCH DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf