Vishay/BCcomponents SFR16S0003909FA500
SFR16S0003909FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003909FA500
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003909FA500.pdf
Availability of SFR16S0003909FA500
QUANTITY
SFR16S0003909FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003909FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003909FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003909FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003909FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003909FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003909FA500
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO SMRT DUAL 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf