Vishay/BCcomponents SFR16S0003909JA500
SFR16S0003909JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003909JA500
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003909JA500.pdf
Availability of SFR16S0003909JA500
QUANTITY
SFR16S0003909JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003909JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003909JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003909JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003909JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003909JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003909JA500
CONN HEADER 11POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
MAT DISS VINYL BLUE .060 36X100' datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
14MM PRMNT CHRM HYPR YLW 24VDC datasheet.pdf