IXYS Corporation VIO50-12P1
VIO50-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VIO50-12P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT DIODE SGL 1200V ECOPAC2
Datasheet Download
VIO50-12P1.pdf
Availability of VIO50-12P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VIO50-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VIO50-12P1
Internal Part NumberEIS-VIO50-12P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)49A
Power - Max208W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)1.1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.65nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIO50-12P1
Related LinksVIO50, VIO50-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VIO50-12P1 Details Description
Related parts for VIO50-12P1
IC MON LAMP-OUTAGE 8MV 8-SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 60KB FLASH/ROM 80-LQFP datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL CLOSED datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 1.115''X1.115'' datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 8POS datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 63 V datasheet.pdf