Vishay/BCcomponents SFR16S0004121FA500
SFR16S0004121FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004121FA500
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004121FA500.pdf
Availability of SFR16S0004121FA500
QUANTITY
SFR16S0004121FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004121FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004121FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004121FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004121FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004121FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004121FA500
EMBEDDED C DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 260W LDMOST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf