Vishay/BCcomponents SFR16S0004121FR500
SFR16S0004121FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004121FR500
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004121FR500.pdf
Availability of SFR16S0004121FR500
QUANTITY
SFR16S0004121FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004121FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004121FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004121FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004121FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004121FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004121FR500
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A D2PAK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf