Vishay/BCcomponents SFR16S0004301JR500
SFR16S0004301JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004301JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004301JR500.pdf
Availability of SFR16S0004301JR500
QUANTITY
SFR16S0004301JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004301JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004301JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004301JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004301JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004301JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004301JR500
CONN HEADER VERT 2POS PCB TIN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER MF 2CHAN 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12.75"L X 11.75"W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ELASTOMER STRAP BLACK 11.81" datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H datasheet.pdf