Vishay/BCcomponents SFR16S0004752FR500
SFR16S0004752FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004752FR500
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004752FR500.pdf
Availability of SFR16S0004752FR500
QUANTITY
SFR16S0004752FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004752FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004752FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004752FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004752FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004752FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0004752FR500
IC RESONANT RING GEN 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 35A 125W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25POS DSUB SOCKET-OPEN 2M datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf