Vishay/BCcomponents SFR16S0004992FA500
SFR16S0004992FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0004992FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0004992FA500.pdf
Availability of SFR16S0004992FA500
QUANTITY
SFR16S0004992FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0004992FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0004992FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0004992FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0004992FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0004992FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0004992FA500
PALM GRIP TOOL W/O SLIDES datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 45MM BLK datasheet.pdf