Vishay/BCcomponents SFR16S0005110FR500
SFR16S0005110FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005110FR500
Brief Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005110FR500.pdf
Availability of SFR16S0005110FR500
QUANTITY
SFR16S0005110FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005110FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005110FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005110FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005110FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005110FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005110FR500
OSC XO 2.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 20POS datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 120QFP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf