Vishay/BCcomponents SFR16S0005118FR500
SFR16S0005118FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005118FR500
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005118FR500.pdf
Availability of SFR16S0005118FR500
QUANTITY
SFR16S0005118FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005118FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005118FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005118FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005118FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005118FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005118FR500
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND 5MM YEL/GRN datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 3POLE datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8DIP datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf