Vishay/BCcomponents SFR16S0005602JA500
SFR16S0005602JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005602JA500
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005602JA500.pdf
Availability of SFR16S0005602JA500
QUANTITY
SFR16S0005602JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005602JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005602JA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005602JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005602JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005602JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0005602JA500
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BARRIER STRIP, MODIFIED datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP F0 CLIN TIN datasheet.pdf