Vishay/BCcomponents SFR16S0005603FR500
SFR16S0005603FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005603FR500
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005603FR500.pdf
Availability of SFR16S0005603FR500
QUANTITY
SFR16S0005603FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005603FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005603FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005603FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005603FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005603FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005603FR500
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO263AB datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf