Vishay/BCcomponents SFR16S0005622FR500
SFR16S0005622FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005622FR500
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005622FR500.pdf
Availability of SFR16S0005622FR500
QUANTITY
SFR16S0005622FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005622FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005622FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005622FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005622FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005622FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005622FR500
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE .18A 125V FAST INDCT YEL UL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
TOWER SYSTEM BOARD DEMO S08UNIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf