Vishay/BCcomponents SFR16S0005769FR500
SFR16S0005769FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005769FR500
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005769FR500.pdf
Availability of SFR16S0005769FR500
QUANTITY
SFR16S0005769FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005769FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005769FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005769FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005769FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005769FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005769FR500
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 146VC SMA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
6223 42 0154,TOOLS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf