Vishay/BCcomponents SFR16S0006199FA500
SFR16S0006199FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006199FA500
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006199FA500.pdf
Availability of SFR16S0006199FA500
QUANTITY
SFR16S0006199FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006199FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006199FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006199FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006199FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006199FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006199FA500
CONN HEADER 20POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf