Vishay/BCcomponents SFR16S0006203JR500
SFR16S0006203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006203JR500
Brief Description
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006203JR500.pdf
Availability of SFR16S0006203JR500
QUANTITY
SFR16S0006203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006203JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006203JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006203JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006203JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006203JR500
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.72A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 5.3A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
BEVEL 2.00MM datasheet.pdf