Vishay/BCcomponents SFR16S0006490FA500
SFR16S0006490FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006490FA500
Brief Description
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006490FA500.pdf
Availability of SFR16S0006490FA500
QUANTITY
SFR16S0006490FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006490FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006490FA500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006490FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006490FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006490FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0006490FA500
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 170A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-4-1220 00500M SFTY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf