Vishay/BCcomponents SFR16S0006803JR500
SFR16S0006803JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0006803JR500
Brief Description
RES 680K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0006803JR500.pdf
Availability of SFR16S0006803JR500
QUANTITY
SFR16S0006803JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0006803JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0006803JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0006803JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0006803JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0006803JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0006803JR500
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC MPU I186 20MHZ 100MQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
BOARD PROCESSOR FOR MDS S datasheet.pdf
RES 549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf