Vishay/BCcomponents SFR16S0007150FR500
SFR16S0007150FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007150FR500
Brief Description
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007150FR500.pdf
Availability of SFR16S0007150FR500
QUANTITY
SFR16S0007150FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007150FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007150FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007150FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007150FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007150FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0007150FR500
DIODE ZENER 10V 200MW SOT323 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 14.76UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP LIN 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 900W 230V datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf