Vishay/BCcomponents SFR16S0007501FR500
SFR16S0007501FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007501FR500
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007501FR500.pdf
Availability of SFR16S0007501FR500
QUANTITY
SFR16S0007501FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007501FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007501FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007501FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007501FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007501FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0007501FR500
CONN RCPT 4POS VERT T/H 30GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 670MA 730 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 4A 20 MOHM TH datasheet.pdf