Vishay/BCcomponents SFR16S0007502FA500
SFR16S0007502FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007502FA500
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007502FA500.pdf
Availability of SFR16S0007502FA500
QUANTITY
SFR16S0007502FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007502FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007502FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007502FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007502FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007502FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007502FA500
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED RA 3MM BI-LEVEL GRN DIFF datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.5W CLASS D 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT SFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf