Vishay/BCcomponents SFR16S0007509JA500
SFR16S0007509JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007509JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007509JA500.pdf
Availability of SFR16S0007509JA500
QUANTITY
SFR16S0007509JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007509JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007509JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007509JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007509JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007509JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007509JA500
IC CAN CTLR EXTENDED TEMP 18DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 38MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf