Vishay/BCcomponents SFR16S0007509JR500
SFR16S0007509JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007509JR500
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007509JR500.pdf
Availability of SFR16S0007509JR500
QUANTITY
SFR16S0007509JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007509JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007509JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007509JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007509JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007509JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0007509JR500
BOARD TURRET TERM W/1503 7POS datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES SMD 35.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
C/A 62.5/125, PLNM ZIP, SC 15 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 200CM RED datasheet.pdf