Vishay/BCcomponents SFR16S0007871FA500
SFR16S0007871FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007871FA500
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007871FA500.pdf
Availability of SFR16S0007871FA500
QUANTITY
SFR16S0007871FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007871FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007871FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007871FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007871FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007871FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007871FA500
CONN PLUG W/DETENT 4POS .062 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf