Vishay/BCcomponents SFR16S0008060FA500
SFR16S0008060FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008060FA500
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008060FA500.pdf
Availability of SFR16S0008060FA500
QUANTITY
SFR16S0008060FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008060FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008060FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008060FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008060FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008060FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0008060FA500
RES SMD 620K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC PC PERIPHERAL CLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 1MSPS 8CH 30TSSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1611 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf