Vishay/BCcomponents SFR16S0008200JR500
SFR16S0008200JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008200JR500
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008200JR500.pdf
Availability of SFR16S0008200JR500
QUANTITY
SFR16S0008200JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008200JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008200JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008200JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008200JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008200JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0008200JR500
BATTERY ZINC 1.5V AA W/TAB datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS STR KEY-XY 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 40V .12A SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 5.46MM datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf