Vishay/BCcomponents SFR16S0008252FR500
SFR16S0008252FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008252FR500
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008252FR500.pdf
Availability of SFR16S0008252FR500
QUANTITY
SFR16S0008252FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008252FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008252FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008252FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008252FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008252FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0008252FR500
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN-MAX PFT HOUSING RECTANGULAR datasheet.pdf
MW35-C HY 26AWG 1KG/2.2LBS SPOOL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
16-Bit 500 kHz Sampling ADC IC datasheet.pdf