Vishay/BCcomponents SFR16S0008871FA500
SFR16S0008871FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0008871FA500
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0008871FA500.pdf
Availability of SFR16S0008871FA500
QUANTITY
SFR16S0008871FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0008871FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0008871FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0008871FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0008871FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0008871FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0008871FA500
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HDR VAL-U-LOK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf