Vishay/BCcomponents SFR16S0009090FR500
SFR16S0009090FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009090FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009090FR500.pdf
Availability of SFR16S0009090FR500
QUANTITY
SFR16S0009090FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009090FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009090FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009090FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009090FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009090FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0009090FR500
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 60V ITO-220AB datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf