Vishay/BCcomponents SFR16S0009102FA500
SFR16S0009102FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009102FA500
Brief Description
RES 91K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009102FA500.pdf
Availability of SFR16S0009102FA500
QUANTITY
SFR16S0009102FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009102FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009102FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009102FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009102FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009102FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009102FA500
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 1.3MH 18A datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 152 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V TO244AB datasheet.pdf