Vishay/BCcomponents SFR2500001000FA500
SFR2500001000FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001000FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001000FA500.pdf
Availability of SFR2500001000FA500
QUANTITY
SFR2500001000FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001000FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001000FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001000FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001000FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001000FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001000FA500
RES SMD 27 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 4.7K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 470PF 200V X5S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf