Vishay/BCcomponents SFR2500001004FA500
SFR2500001004FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001004FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001004FA500.pdf
Availability of SFR2500001004FA500
QUANTITY
SFR2500001004FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001004FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001004FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001004FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001004FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001004FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001004FA500
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PIVOT BASE DLH-BA 22657 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW2.58 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf