Vishay/BCcomponents SFR2500001009FR500
SFR2500001009FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001009FR500
Brief Description
RES 10 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001009FR500.pdf
Availability of SFR2500001009FR500
QUANTITY
SFR2500001009FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001009FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001009FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001009FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001009FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001009FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001009FR500
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 32X1 48LFCSP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf