Vicor Corporation VI-20L-EY-F4
VI-20L-EY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-EY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-20L-EY-F4.pdf
Availability of VI-20L-EY-F4
QUANTITY
VI-20L-EY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-EY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20L-EY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-EY-F4
Related LinksVI-20L, VI-20L-EY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-EY-F4 Details Description
Related parts for VI-20L-EY-F4
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.190" datasheet.pdf
KRIMPING DIE (SPL-0365-E2) datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL FEMALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.68 OHM 1% 300W datasheet.pdf