Vishay/BCcomponents SFR2500001100JR500
SFR2500001100JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001100JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001100JR500.pdf
Availability of SFR2500001100JR500
QUANTITY
SFR2500001100JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001100JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001100JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001100JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001100JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001100JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001100JR500
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.36A 81 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 1506 datasheet.pdf