Vishay/BCcomponents SFR2500001154FR500
SFR2500001154FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001154FR500
Brief Description
RES 1.15M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001154FR500.pdf
Availability of SFR2500001154FR500
QUANTITY
SFR2500001154FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001154FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001154FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001154FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001154FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001154FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001154FR500
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 400PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 16.89MM datasheet.pdf
L5-15P MOTOR BASE COVER PLATE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf