Vishay/BCcomponents SFR2500001180FR500
SFR2500001180FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001180FR500
Brief Description
RES 118 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001180FR500.pdf
Availability of SFR2500001180FR500
QUANTITY
SFR2500001180FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001180FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001180FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001180FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001180FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001180FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001180FR500
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
68645-6-CUS.HDR datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERMINAL LIFTER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 64POS datasheet.pdf