Vishay/BCcomponents SFR2500001242FR500
SFR2500001242FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001242FR500
Brief Description
RES 12.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001242FR500.pdf
Availability of SFR2500001242FR500
QUANTITY
SFR2500001242FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001242FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001242FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001242FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001242FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001242FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001242FR500
TVS DIODE 434VWM 698VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 270MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 24POS VERT datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RETRACTABLE BANANA PLUG WHITE datasheet.pdf
100UF 100V 12,5X20 datasheet.pdf