Vishay/BCcomponents SFR2500001371FR500
SFR2500001371FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001371FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001371FR500.pdf
Availability of SFR2500001371FR500
QUANTITY
SFR2500001371FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001371FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001371FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001371FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001371FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001371FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001371FR500
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 75MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .562 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf