Vishay/BCcomponents SFR2500001400FR500
SFR2500001400FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001400FR500
Brief Description
RES 140 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001400FR500.pdf
Availability of SFR2500001400FR500
QUANTITY
SFR2500001400FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001400FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001400FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001400FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001400FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001400FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001400FR500
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
SW ROTARY DIP RED DEC RT ANG PCB datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SGE1510-4-4100A-6000MQD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEEL GRNDR DL BK/GR HK/LP datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf