Vishay/BCcomponents SFR2500001500JA100
SFR2500001500JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001500JA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001500JA100.pdf
Availability of SFR2500001500JA100
QUANTITY
SFR2500001500JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001500JA100
Internal Part NumberEIS-SFR2500001500JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001500JA100
Related LinksSFR250000, SFR2500001500JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001500JA100 Details Description
Related parts for SFR2500001500JA100
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC BATT CHRGR MC HI-EFF 20-QFN datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA MINMELF datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf