Vishay/BCcomponents SFR2500001503FA500
SFR2500001503FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001503FA500
Brief Description
RES 150K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001503FA500.pdf
Availability of SFR2500001503FA500
QUANTITY
SFR2500001503FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001503FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001503FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001503FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001503FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001503FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001503FA500
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 30A datasheet.pdf
IC CLK SOURCE AMD GEODE 28-SOIC datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf