Vishay/BCcomponents SFR2500001602FR500
SFR2500001602FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001602FR500
Brief Description
RES 16K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001602FR500.pdf
Availability of SFR2500001602FR500
QUANTITY
SFR2500001602FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001602FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001602FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001602FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001602FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001602FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001602FR500
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 2GKN/75 AR CU datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW LLDS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMEDIATE 8.0" datasheet.pdf