Vishay/BCcomponents SFR2500001650FR500
SFR2500001650FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001650FR500
Brief Description
RES 165 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001650FR500.pdf
Availability of SFR2500001650FR500
QUANTITY
SFR2500001650FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001650FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001650FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001650FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001650FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001650FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001650FR500
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.75W D 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECI-I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-SOCKET - TOYOTA datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A DIE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf