Vishay/BCcomponents SFR2500001742FR500
SFR2500001742FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001742FR500
Brief Description
RES 17.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001742FR500.pdf
Availability of SFR2500001742FR500
QUANTITY
SFR2500001742FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001742FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001742FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001742FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001742FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001742FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001742FR500
CONN RCPT .100" 34POS SNGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/4A DL 28TQFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf