Vishay/BCcomponents SFR2500001800FR500
SFR2500001800FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001800FR500
Brief Description
RES 180 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001800FR500.pdf
Availability of SFR2500001800FR500
QUANTITY
SFR2500001800FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001800FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001800FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001800FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001800FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001800FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001800FR500
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf