Vishay/BCcomponents SFR2500001913FR500
SFR2500001913FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001913FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001913FR500.pdf
Availability of SFR2500001913FR500
QUANTITY
SFR2500001913FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001913FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001913FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001913FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001913FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001913FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001913FR500
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 6OUTPUT 28-SSOP datasheet.pdf
CONN ZSFP+ 20CKT .76 AU CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 732 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS 4DECK datasheet.pdf
BB-225-14X BULK datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 8COL datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.75V 500MW SOD80 datasheet.pdf