Vishay/BCcomponents SFR2500002000JR500
SFR2500002000JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002000JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002000JR500.pdf
Availability of SFR2500002000JR500
QUANTITY
SFR2500002000JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002000JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002000JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002000JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002000JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002000JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002000JR500
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL I2C 50K 64P 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
M 891/4 K/F1 1% datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 500MW SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf