Vishay/BCcomponents SFR2500002000JR500
SFR2500002000JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002000JR500
Brief Description
RES 200 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002000JR500.pdf
Availability of SFR2500002000JR500
QUANTITY
SFR2500002000JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002000JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002000JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002000JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002000JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002000JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002000JR500
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V LFPAK datasheet.pdf